Eksponat Numer - 02 (dział) - 11 (Numer Eksponatu)

 

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

 

Książki ratowane z ruin Powstania Warszawskiego


Jeśli można chcielibyśmy do galerii GA.PA przekazać:

- jeden obraz-wspomnienie z Powstania Warszawskiego poświęconego książkom
- przykład książki ratowanej z ruin Powstania Warszawskiego z II Wojny Światowej

- Obraz-wspomnienie z pamięci wojny i Powstania Warszawskiego, to okrutne zniszczenie kamienic śródmieścia Warszawy po bombardowaniu, tragiczny widok wielu domów z ostałymi się tylko ścianami bocznymi, otwarty widok mieszkania na drugim piętrze kamienicy ze ścianą pełną książek i obrazów i fortepianem, który pozostał na małym skrawku podłogi, jakby przylepionym do pozostałych dwu ścian.

- Ta uratowana jedna książka to "PAMIĘTNIK WACŁAWY" ZE WSPOMNIEŃ MŁODEJ PANNY Część II, Eliza Orzeszkowa, PISMA Wydanie Zbiorowe Zupełne ze Wstępem Aurelego Drogoszewskiego Tom XVI Nakład Gebethnera i Wolffa 1923 rok, która została uratowana prez nas z warszawskiej ulicy w śródmieściu Warszawy po intensywnym bombardowaniu miasta i rozrzuceniu wielu książek po ulicy. Trzymamy ją w domu jako wojenną pamiątkę. Niestety nic nie wiemy o właścicielach tej książki. W załączeniu zeskanowane strony z numerem, pieczęcią CZYTELNIA W.T.D. No. XIII i śliczną dedykacją na pierwszej stronie (sygnowano - W.Niewiadomska).

- I jeśli można mała refleksja o potrzebie nauki wyobraźni dzieci i młodzieży już w szkołach, tego, co nasi przedwojenni nauczyciele uczyli na codzień i prosili ciągle nas uczniów o wypracowania typu "Mój widok z okna", "Moje wspomnienia...", czy dla przykładu "Historia przyniesionego z domu przedmiotu, np. guzika od starego munduru". Ta umiejętnosć wyobraźni i szacunku do pamięci napewno zaoowocuje we wrażliwym życiu dorosłym każdego człowieka.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich odwiedzajacych galerię GA.PA,

Maria i Kazimierz Adamowiczowie, Warszawa


 

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

1. - data - do:

Treść:

 

Powrót