Eksponat Numer - 07 (dział) - 03 (Numer Eksponatu)

Witam!

Zgłaszam do galerii Narodowa GA.PA obraz podpisany W.MAKOWSKI - 1921. Wielkość - ok. 1 x 0,5 metra. Czy to znany malarz? Może ktoś z odwiedzających galerie pomoże w odpowiedzi?

Pochodzenie obrazu jest nieznane - niestety, nie mogę nic o nim opowiedzieć, wszelkie historie rodzinne związane z nim zniknęły wraz z odejściem właściciela - członka naszej rodziny, a szkoda.

Pozdrowienia dla wszystkich odwiedzających galerię GA.PA, a szczególnie dla tych, którzy będą w stanie coś o historii swoich eksponatów opowiedzieć.

Stanisława M.

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

2.

----- Original Message -----
From: Janek M.
Sent: Thursday, February 17, 2005 2:27 PM
Subject: Galeria Narodowa GA.PA - eksponat 7-18, wiadomość

 
Szanowni Państwo,
 
chciałbym przekazać wiadomość dla Pana Mieczysława i innych właścicieli obrazów W. Makowskiego, pamiątek rodzinnych, którymi podzielili się w tej galerii z innymi (dziękujemy za ich "ożywienie" dla wszystkich!).
Po szybkim przeszukaniu internetu można odnaleźć obrazy malarza W. Makowskiego, podaję pierwszy "namiar": 
 

LWOWSKA GALERIA SZTUKI


Lwowska Galeria Sztuki (taką bowiem nazwę nosi od 1998 roku Lwowska Galeria Obrazów) została założona przez lwowski magistrat w 1897 roku.

 
 
 
 
Sala 23 - Henryk Siemiradzki "U źródła", "Chrystus i samarytanka", W. Makowski - "Wieś"

Sala 23 mieści się w dziale 9. - SZTUKA POLSKA, nie należy mylić tego malarza z innym W. Makowskim (Vladimir Makowski) - malarz rosyjski, jego obrazy (głównie z życia ówczesnej Rosji) zmajdują się w innym dziale - 13. SZUKA ROSYJSKA.
 
Tak więc mozna założyć, że są to obrazy znanego malarza i w miarę cenne, jeśli jego "Wieś" (a więc tematy podobne do tych umieszczonych w tej internetowej galerii Narodowa GA.PA - vide eksponat 7-4 i inne) są umieszczane OBOK ogromnie znanego malarza Henryka Siemiradzkiego.
 
Mam nadzieję, że ta informacja będzie użyteczna, będę dalej drążył internet i historię sztuki (ogromnie to ciekawe!) w poszukiwaniach śladów tych i innych pamiątek rodzinnych (dla właścicieli przecież bezcennych). 
 
Serdecznie pozdrawiam wszystkich odwiedzających tę niezwykłą galerię,
 
Janek M.    

 


1.

---- Original Message -----

Sent: Tuesday, December 09, 2003 11:17 AM
Subject: Re: w. makowski


Sz. Panie Andrzeju,

Również witamy serdecznie,

Bardzo się cieszymy, że nie tylko ludzie mogą spotkać się w galerii GA.PA (m.in. poprzez maile czy chat), ale spotykają się również takie pamiątki rodzinne jak obrazy. Bardzo dobry przykład sensu istnienia tej wirtualnej galerii pamiątek rodzinnych i narodowych.
Panie Andrzeju, ogromna prośba o przesłanie fotografii tego obrazu wykonanej tradycyjnie lub cyfrowo (+ krótkie wspomnienie już mamy, a może je uzupełnić?). Dodamy do galerii GA.PA w dziale Obrazy tuż obok tego innego obrazu W. Makowskiego - naprawdę wzruszy i będzie działać na wyobraźnię odwiedzających galerię - i obrazy mogą się "odnaleźć", a i dajemy szansę fachowcom do obejrzenia i ocenienia i przyjęcia, że jest, że się uratował z tej historii wojen XX wieku (choć my twierdzimy, że wyrażane w wartościach rodzinnych - są najcenniejsze na świecie, są bezcenne).
Jak zwykle musimy też zadać pytanie - czy umieszczać pod Pana "eksponatem" w galerii GA.PA imię i nazwisko, czy uzupełnić o adres mailowy? Te decyzje należą tylko do donatorow zgłaszających swoje pamiątki i wspomnienia, swoje "eksponaty" do galerii GA.PA.

Jeszcze raz dziękujemy!

Serdecznie pozdrawiamy,

#Galeria GA.PA
www.narodowa.pl
narodowa@narodowa.pl
dho@dho.com.pl

----- Original Message -----
From: Andrzej Mirski
To: dho@dho.com.pl
Sent: Monday, December 08, 2003 11:41 PM
Subject: w. makowski


Witam .Posiadam obraz o podobnym charakterze akwarela podpisany.W . Makowski. 63cm -42cm. Pejzaz zimowy z chata w drugim planie. Jest od bardzo dawna w naszej rodzinie.Wiem tylko ze :1sza polowa 20 wieku. Dzialal prawdopodobnie na terenie srodkowej Polski .Warszawa Lodz. Pod warunkiem oczywiscie ze te dwa obrazy pochodza od tego samego autora.

 

Powrót