Eksponat Numer - 01 (dział) - 12 (Numer Eksponatu)

 

MAŁA OJCZYZNA - MOSZCZENICA, Małopolska


(Zdjęcia - aby powiększyć kliknij na miniaturę)

 

"Gdzieś w Polsce, około 350 km na południowy-wschód od stolicy, 125 km od Krakowa - najbliższego ośrodka akademickiego, a 40 km od granicy ze Słowacją, na głębokiej prowincji leży nasza Moszczenica. Miejscowość zacna, trwale związana z dziejami ojczyzny i regionu od piastowskich początków, przez liczne zawieruchy wojenne, tragedie rozbiorów. Nie brak było w jej dziejach ludzi sławnych, znaczących. Kiedy w 1931 r. organizowano I Zjazd Inteligencji Moszczeńskiej stawiło na niego około 100 rodaków rozproszonych po kraju na czele z ówczesnym ordynariuszem diecezji tarnowskiej ks. bpem Leonem Wałęgą. To o naszej wiosce pisał Józef Rączkowski - znany polityk i literat dwudziestolecia międzywojennego - takie słowa: "W Moszczenicy, wielkiej, ładnej, bogatej wsi (...)". Czy tak jest do dzisiaj?".
(Jerzy Wałęga - Roz. I str. 7, fragment, "Moszczenica Zarys Dziejów 1348-1996")
Książka to została przesłana przez W. Sz. Pana Jerzego Wałęgę, Wójta gminy Moszczenica do DHO#Galerii GA.PA wraz z trzema fotografiami w listopadzie 2003 r. dla pomocy Amerykanom Polskiego pochodzenia z USA (już kilka rodzin!) poszukujacych swoich rodzin oraz kulturowych korzeni w Polsce - patrz tłumaczenie odpowiednich fragmentów tej książki w #Galerii GA.PA - Dział 11 - Polonica - Eksponat Nr 11-3.
Chcemy również tą skromną publikacją w #Galerii GA.PA podziękować W. Sz. Panu Wójtowi Jerzemu Wałędze z Moszczenicy za okazaną pomoc obywatelom USA polskiego pochodzenia i przesłanie tej książki oraz dodatkowych informacji.
GA.PA/2.12.2003
PS. Załączone przez Pana Wójta 3 fotografie (1 zdjęcie + 2 pocztówki) plus ta książka zostały przez nas wysłane do USA do rodziny Mary Ann (Hudzik/Chudzik pochodzącej z Moszczenicy), co spotkało się ze strony tej rodziny z USA z ogromnym wzruszeniem i podziękowaniami.

 

 

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

1. - Do: Pani Danuta Luboch, Moszczenica
Ośrodek Kultury i Biblioteki

Szanowna Pani Danuto,

z ogromną radością otrzymaliśmy Pani mail.

Rzeczywiście historia tego wpisu do internetowej galerii Narodowa GA.PA jest niezwykła.

Kilka miesięcy temu Pani Mary Ann z USA oraz Thomas Watega z USA skierowali prośbę do nas poprzez amerykańskie internetowe forum genealogiczne o pomoc w odnalezieniu rodziny z państwa okolic i okazało sie, że ich rodzinne korzenie niosą ich historie życia do Moszczenicy. Dzięki Panu burmistrzowi Wałędze (Wałęga - a więc prawdopodobnie Watega po zmianie na amerykański!) dostaliśmy tę książkę o Moszczenicy. Kilka stron przetłumaczyłem, cała książka została wysłana do USA - jest ona dla nich największym skarbem rodzinnym. Prawdopodobnie będzie tłumaczona na amerykański.

Pozwalamy sobie umieścić Pani mail w galerii GA.PA - Amerykanie i inne osoby z całego świata będą mogły to przeczytać i dowiedzieć się, gdzie można zgłosić się po dalsze materiały o Moszczenicy. Zawsze służymy pomocą w ew. tłumaczeniu.

Natomiast, Pani Danuto - mamy przeogromną prośbę - czy moglibyśmy otrzymać tę płytę z kolędami? (najlepiej na CD) i zgodę na umieszczenie fragmentów czy całości w naszej internetowej galerii? Proszę sobie wyobrazić wzruszenie wielu osób z całego świata, kiedy będą mogli posłuchać kolęd z Moszczenicy! Kiedy będą mogli kliknąć na odpowiednie miejsce w polskiej galerii GA.PA przy informacji o Moszczenicy i posłuchać w Święta Bożego Narodzenia kilku kolęd. Nie każda z tych osób (czasami w bardzo podeszłym wieku) będzie mogła jeszcze do Polski przyjechać.
Bardzo często dla nich internet jest ostatnią szansą "dotknięcia" ziemi rodzinnej i ojczystej.
Naprawdę bylibyśmy za to wdzięczni.

Z serdecznym pozdrowieniem,

Dyrektor firmy DHO/Warszawa
+ niekomercyjna internetowa galeria Narodowa GA.PA:
www.narodowa.pl


---- Original Message -----
From: okibmoszczenica@xl.wp.pl
To: dho@dho.com.pl 
Sent: Friday, September 10, 2004 5:43 PM
Subject: www.narodowa.pl


Z wielkim zainteresowaniem przeglądnęłam zawartość strony i odkryłam informacje o swojej gminie Moszczenicy. Ja jestem pracownikiem Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy. Jeśli byliby Państwo zainteresowani publikacjami na temat naszej gminy, bardzo chętnie możemy się z Państwem podzielić takimi.Wydajemy kwartalnik "Echo Moszczenicy" mamy nagraną płytę z kolędami w wykonaniu naszego chóru wiejskiego. Z terenu Moszczenicy bardzo wiele osób w początkach XX wieku emigrowało. Z mojej rodziny również. Gdy żyła moja babcia to utrzymywała kontakt, bo wyjechała jej siostra i bracia. Jeśliby były osoby zainteresowane wydarzeniami w Moszczenicy możemy przekazać kilka egzemplarzy naszej lokalnej gazety, może ktoś z sentymentem poczyta.
pozdrawiam
Danuta Luboch - Ośrodek kultury
i biblioteki w Moszczenicy

 

Powrót