Eksponat Numer - 1 (dział) - 29 (Numer Eksponatu)

 

 

Historia Rodziny Wysockich, nazwana:

 

"WALKA O PRZETRWANIE NARODU I RODZINY"


Jordan Czeslaw Wysocki, Argentina

abt 1880 y

 

Sławny obywatel Argentyny JORDAN CZESLAW WYSOCKI - odnalezione jego i jego rodziny pierwsze dokumenty w Polsce! - kliknij na fotografię lub na link!

Jan Wysocki, Polska

Kunów, ok. 1939 r.

Tadeusz Wysocki, Polska

Warszawa, 2010 r.

 

Nazywam się Tadeusz Wysocki, nazywany przez przyjaciół Max.

 

Oto historia mojej najbliższej rodziny, którą chciałbym podzielić sie z innymi:

 

# Mój Tata nazywał się Jan Wysocki, w młodości nazywany również jako Marian, urodzony w Kunowie, małym i bardzo starym miasteczku w centralnej Polsce, koło Ostrowca Świętokrzyskiego i Kielc, notowanym jako miasto od wieku XIV. Tata mój był jedynym dzieckiem Józefa Wysockiego pochodzącego z tego Kunowa. Jako młody człowiek Tata walczył w II Wojnie Światowej jako partyzant i oficer Batalionów Chłopskich, związanych z ugrupowaniami Armii Krajowej, nosił partyzanckie pseudonimy "Łoś" i "Step", wielkrotnie ranny szczęśliwie przeżył wojnę, otrzymując po wojnie wiele odznaczeń wojskowych i cywilnych, w tym główne militarne odznaczenie w Polsce - Virturi Militari.

 

W roku 1938 Tata ożenił się w Kunowie z moją Mamą Halina Wysocką z d. Słotwińską, s.v. Myszkowską, urodzoną w r. 1920 w tym Kunowie, i urodziły im się tam dwoje pierwszych dzieci, które nie przeżyły wojny: Józef Wysocki, ur. w r. 1939, zginął w roku 1945 wraz z kilkoma miejscowymi dziećmi od wybuchu znalezionego przez dzieci w lesie granatu, oraz Elżbieta Wysocka, ur. w r. 1942, która zmarła jako 10-miesięczne niemowle.

 

W roku 1946 na świat, w miejscowości Karolówka na Pomorzu parafia Rymań, przyszła moja rodzona siostra Barbara, teraz zamieszkała w Paryżu jako Barbara Wysocka-Leguay (artystka, śpiewaczka, b. solistka Operetki Warszawskiej), ja urodziłem się w niedalekim Koszalinie w dniu 01.01.1950, po roku rodzina wróciła z Koszalina do Warszawy. Z drugiego małżeństwa Taty w Polsce z Marią Oleszczuk urodziły się dwie córki, moje siostry przyrodnie: Małgorzata Wysocka ur. w r. 1956 w Warszawie, oraz Anna Wysocka ur. w r. 1958 w Warszawie. Nalepszym Taty przyjacielem z Kunowa był Marian Strużycki. Tata Jan Wysocki odszedł był kilka lat temu, pochowany jest na cmentarzu w Warszawie, w Alei Zasłużonych dla walki o niepodległość Polski.

 

## Dziadek mój Józef Wysocki, syn Ignacego, urodził się w tym samym Kunowie w r. 1858. Pierwsze i jedyne dziecko Dziadka Józefa - synek Marceli Wysocki ur. w r. 1903 i zmarł jako 3-miesięczne niemowle, żona Dziadka Elżbieta p.v. Kępińska również zmarła w r. 1914. Nie mając potomka Dziadek Józef zdecydował się na powtórny ożenek w wieku 58 lat, w r. 1915, z 18-letnią Józefą Tomasik z tegoż Kunowa, i szczęśliwie jedyne ich dziecko - syn przyszedł na świat w roku 1916. Był nim właśnie mój Tata Jan Wysocki. Dziadek Józef Wysocki, pragnąc uczcić pamięć równie ukochanej pierwszej żony Elżbiety postawił w Kunowie pomnik, który stoi tamże do dziś:

 

Jedynym bratem Józefa Wysockiego był Julian Wysocki, który miał dwóch synów: Jana Wysockiego ur. w r. 1888, i Władysława Wysockiego ur. w r. 1890. Władysław walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości po I Wojnie Światowej w legionach Piłsudskiego, zginął na polu walki w roku 1920.

 

### Pradziadek mój Ignacy Wysocki, syn Kazimierza, urodził sie w tym samym Kunowie w ok. r. 1829, ale możliwym jest, iż miejscem jego urodzenia był rodzinny Wysock/Wysocko/Wola Wysocka/...? (w rejonie Lwowa?, obecnie niepodległa Ukraina), gdzie rodzina posiadała swój majątek. Brat (cioteczny) pradziadka Ignacego - Czesław ( Jordan) Wysocki ur. w r. 1839 był geografem, również był oficerem walczącym w Powstaniu Styczniowym w r. 1863-4, po klęsce powstania został zmuszony przez władze carskie do emigracji, wyjechał w roku 1864 do Paryża, a następnie zgodnie z notatkami rodzinnymi osiedlił się (w roku 1867) w Argentynie, gdzie zmarł był w roku 1883 jako 44-letni obywatel Argentyny.

 

#### Prapradziadek mój Kazimierz Wysocki wywodził swój ród z w/w miejscowości Wysock/Wysocko/Wola Wysocka/...? (koło Lwowa?), gdzie rodzina posiadała swój majątek, urodził sie tamże ok. r. 1800, po zmuszeniu do opuszczenia rodzinnego gniazda jego rodzina osiedliła się m.inn.: syn Ignacy Wysocki, który osiedlił się w Kunowie k/Ostrowca Świętokrzyskiego, inni osiedleni w tym samym Kieleckim, wreszcie Czesław (Jordan) Wysocki, który, po powstaniu styczniowym 1863 r. zmuszony został do opuszczenia Polski, wyjechał do Francji (Paryż) i wreszcie osiedlił się w Argentynie, w prowincji Patagonia. Z przekazów rodzinnych, wiadomym nam również jest, iż rodzina Kazimierza została zmuszona do opuszczenia rodzinnego gniazda, po skonfiskowaniu rodzinnego majątku i wszelkich tytułów przez władze carskiej Rosji, jako karę za udział członków rodziny w kampanii Napoleońskiej przeciwko Rosji pod sztandarami Francji i Napoleona, na początku XIX wieku.

 

Niestety, wszystkie rodzinne dokumenty uległy zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej w pożarze rodzinnego domu w Kunowie/Kieleckie.

 

To wszystko, co dotychczas udało mi się zebrać do dziś na temat historii naszej najbliższej rodziny Wysockich z Kunowa, moje badania historii bliższej i dalszej rodziny Wysockich/Słotwińskich/Myszkowskich/... z Kunowa i Wysocka/Woli Wysockiej/... są kontynuowane. Za wszelkie informacje na ten temat z góry najserdeczniej dziękuję.

 

Chciałbym zakończyć moją historię taką oto reflesją: Los, który tak ciężko traktował członków rodziny, kiedy to tak wiele razy męska linia tej rodziny mogła być przerwana raz na zawsze, dał mi trzech synów, urodzonych z mojej już ponad 25-letniej partnerki życiowej Marii Mioduszewskiej-Wysockiej, dr. architekta, specjalistki od architektury słonecznej, oto jej weblink, gdzie znaleźć można kilka fotografii z życia naszej rodziny Wysockich: www.aasolar.pl ; Oto moi synowie, nasze dzieci, duma i przyszłość każdej rodziny:

 

# Maksymilian - Max Wysocki, ur. w r. 1983 w Warszawie, teraz student ostatniego roku dziennikarstwa na UW, jego weblink: www.goldenline.pl/max-wysocki

 

# Dominik Wysocki, ur.w r. 1985 w Warszawie, teraz student ekonomii w Warszawie.

 

# Mikołaj Wysocki, ur. w r. 1986 w Warsawie, teraz student architektury w Warszawie. 

 

Wyrażam nadzieję, że moi synowie i ich rodziny będą zawsze kontynuowali nasze wspólne dziedzictwo i najlepsze wartości rodzinne.

 

Z serdecznym pozdrowieniem dla wszystkich kochających odkrywanie i zachowanie dla innych okruchów przeszłości, "bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego".

 

Czekam na historie innych rodzin, z całego kraju, zgłaszane do wortalu Narodowa.pl,

 

Tadeusz 'Max' Wysocki

Warszawa, 07/07/2007

 

P.S. Jestem założycielem i twórcą tego wortalu www.narodowa.pl - Zapraszam wszystkich dobrych ludzi gotowych podzielić sie z innymi tym co w naszym życiu najcenniejsze, swoimi uczuciami, pamiątkami rodzinnymi, wspomnieniami, naszą wzajemną sztuką, wyobraźnią, proszę o przesyłanie skanów i emaili na adres: narodowa@narodowa.pl

 

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

 

8.

----- Original Message -----

From: Maria Pagano, Argentina 

Sent: Sunday, May 09, 2010 7:13 PM

Subject: Re: Fw: The birth cert of Jordan Wysocki has been found out in Poland !


 

Dear Mr. Wysocki,

 

As promised, here are some files + details on the documents that I found on Jordan Wysocki's dossier at the Archives of the Servicio Histórico del Ejército, Buenos Aires, Argentina.

 

Details
DSC01163 COVER of JORDAN WYSOCKI's MILITARY FILE
DSC01166-7-8: DETAIL OF SERVICES IN THE ARGENTINE ARMY (rank, destination, date, FROM 1871 ("Alta": Enlistment date) TO 1883 ("Baja", retirement))
DSC01183: LETTER FROM J. WYSOCKI TO CNEL. GAINZA (ARG. MINISTER OF WAR) (1873): For medical reasons, he asks permission for a temporary sick leave
DSC01186: MEDICAL CERTIFICATE, signed by Cleto Aznino (?) says that "due to a neurosis to his heart" (?!) he should be given that permission. (August 1873)
DSC01190: LETTER FROM J. WYSOCKI TO DR. ADOLFO ALSINA, MINISTER OF WAR, BUENOS AIRES, AUGUST 1877): Letter of presentation of a number of lythographies desgined by Mr. Alberto Larsch, with his collaboration (the drawings were not on the file).
DSC01252-4: LETTER FROM ENRIQUETA K. DE WYSOCKI TO THE COMANDANCIA GENERAL DE ARMAS DE DE LA NACIÓN, BUENOS AIRES, MAY 21st, 1883 (recto-verso): Jordan Wysocki's widow, asks for permission for his two sons (Eugenio & Juan) to attend regular courses at the Colegio Militar de la Nación at Palermo (Buenos Aires).

 

I am sorry for the quality of the images, I had to take them very fast and there was not enough natural light on the room.....

Please do not hesitate to write if you have any remarks or questions.
 

With best regards to you and your family

Maria.

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 

7.

----- Original Message -----

From: Maria Pagano, Argentina 

Sent: Wednesday, March 17, 2010 10:25 PM

Subject: Re: Jordan Wysocki + PAGANO with EIDB


 

Dear Mr. Wysocki,

 

First of all, I would like to thank you both for your response and the information you've shared with me. As a matter of fact, I was in the Liguria region in Italy last year. I visited the town where my Italian great-grand father was born. I had also contacted some of the inhabitants with the name Pagano on that town before leaving my country, but unfortunately only one of them agreed to hold a meeting, she was a very nice person but didn't know much about our ancestors.  So the only things I know about my great grandfather's life in Italy are his birthday and birthplace, the name of the church where he was baptized and his parents' names.  But now I think that maybe I could find further details about his family by posting messages on US inmigration forums, maybe someone in his family emigrated to North America while he decided to come to Argentina... who knows... So thank you very much again for the link to this website.

 

Concerning Jordan Wysocki's work, maybe some notes on the historical context could contribute to a better understanding of the documents I am sending to you now.  As you might know, by the end of the XIXth century, the Argentinian territory as we know it today was perhaps more an "imaginary land" than an actual national territory.  Many lands (esp. on the South and the North of the country) remained unknown to the authorities and most of them were occupied by indigenous tribes.  In this context, what the Argentinian government during the 1870s did was to hire foreign scientists (engineers, geographers, naturalists, ... mostly from European origins, such as Polish, Hungarians, French, Germans) so they would "discover" and study these unknown territories.  The main goal was to make these lands a part of the Argentinian nation.  Many indian tribes were therefore killed and/or imprisoned.  On the other hand, it is also true that much of the knowledge we currently have about those lands is due to the very important labour of foreign scientists who, like your great great uncle, risked their lives in many occasions in these unknown and dangerous territories. 

 

The photographs I am sending you are copies of a few pages of the "Memoria del Ministerio de Guerra y Marina" de 1873 y 1877 ("Report of the Ministry of War and Navy", presented every year to the Argentinian Congress since 1862 - these correspond to the years 1873 and 1877).  During those years a lot of work has been done in the frontier line (from small forts and trenches to railways and telegraph lines).  Your great great uncle's task was to explore unknown or relatively unknown lands and present scientific reports and maps about them to the Ministry of War (they refer mostly to topographical issues, but also include information about climate, natural species, strategic resources, etc.)    According to the documents, during the year 1873 he was in charge of studying two big geographical areas in Argentina: 1) the South of the provinces of San Luis, Córdoba and Santa Fe (mid-pampas in mid-southern Argentina); 2) el "Gran Chaco" (today, provinces of Chaco and Formosa).  They are really huge geographical areas and very distant to each other (+ 1.000 km.).  He has to have had a very adventorous spirit so to accomplish these risky and hard tasks!!

 

The rest of the documents belong to the annual Report of 1877.  It was called "Special Report of the Ministry of War..." as Adolfo Alsina (the Ministry of War at the time) presented it as a complementary report so to keep the Congress updated about some very strange work he was leading up in the province of BUenos Aires by then (particularly a 300 km.-long, 3 m.-deep ditch all along the province so to prevent the indian tribes from crossing this "line", carrying the cattle they stole from the "estancias" (farms?), on their way back to their "toldos" (the place where the indians lived).   Another decission this Minister took was to make the frontier line move forward. In this context, your great great uncle's task was to accompany one of the divisions (leaded by Gral. Conrado Villegas) on an almost 2-week march on the "desert" so they could reach Trenque Lauquen (today in Buenos Aires province), the new center of command and final destination.  Jordan Wysocki kept a diary of this expedition (pp. 237-251, Memoria Especial, 1877).  Apparently there should be a map of his authorship of this expedition, but  unfortunately it was not available in the Archives I visited, but I know for certain that there is a copy of it at the public library of the Iberoamerikansiches Institut in Berlin.    

Further on, on the same Special Report of 1877 there are 2 other reports written by Jordan Wysocki concerning a) other military 'camps' in the Argentinian pampas, next to the one in Trenque Lauquen (Carhué y Puan); b) the road between camp Lavalle and Carhué (both in today's province of Buenos Aires).

 

Last but not least, of course you can publish the photos on your web-site.  In any case, maybe you could write a  note refering to the institution that lend me the material, which is the Biblioteca Argentina "Dr. Juan Alvarez" of Rosario, Argentina. 

 

Should you have any question about this documents, please don't hesitate to write!!

 

Sincerely,

María Pagano.
 

 

 

----- Original Message -----

From: Maria Pagano, Argentina 

Sent: Saturday, March 13, 2010 3:17 PM

Subject: Re: Jordan Wysocki


 

I forgot to mention this organization in Buenos Aires, CEMLA,  which provides information about inmigration towards Argentina during the XIXth century

I've searched the family name "Wysocki" and 32 results were retrieved.

Unfortunately the website seems to be accesible only on a Spanish version, but maybe you can contact them to obtain further information. In any case, don't hesitate to tell me if there's something I could do to help.  I am also in the search of information about my italian ancestors, I find it to be a fascinating experience.
 

You might probably know this website already

(a version of both the Argentinian national census of 1869/1895 is partially available)
 

With best regards,

María Pagano.-

 

On 13/03/2010, Maria Pagano

 

Dear M. Tadeusz Wysocki,

 

My name is Maria Pagano, I am from Rosario, Argentina.  During the last months I've been doing research on Argentinian history at the end of the XIXth century --particularly on a historical process known as "the conquest of the desert", in which Jordan Wysocki took part as a geographer and officer of the Argentinian Army.   As I was googling his name in order to find biographical information, I came up with a message posted by you at http://genforum.genealogy.com/wisotsky/messages/4.html

 

In response to your enquiries, I wanted to tell you that I have finally found some biographical details in Spanish about your great-great uncle's work in Argentina and that I have also photographed some of the official reports and maps that he presented to the Argentinian Ministry of War on the year 1873 (both available at the archives of a local library).

 

Should you be interested in viewing these documents, don't hesitate to send me an e-mail and I would gladly share them with you. 

Besides, there is also a map of his authorship + a biographical document available at the public library of the Iberoamerikanisches-Institut in Berlin.

 

Best regards,

María Pagano.-

 

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 


6.

----- Original Message -----

From: Maria Pagano, Argentina 

Sent: Thursday, March 18, 2010 12:12 AM

Subject: Random links


 

Finally, you will find a series of links refering to Jordan Wyosocki:

-Parque Tres de Febrero, Parque Recoleta, Buenos Aires
I've seen on your website that you have already uploaded some pictures of this Park designed by Jordan Wysocki.
I wanted to share with you a few more links, particularly these two, which refer to a public official act of commemoration to J. Wysocki. It took place on July 2006
I could translate the texts into English in the next few days, if necessary!

Greetings,

María.

 

http://www.atp.com.ar/post/Imagenes/143652/Bosques_de_Palermo_(Buenos_Aires_-_Argentina).html

http://genarch.pl/ang/index.php?go=curiosities
Slabczynski W., PWN, "Polish travelers and discovers", Warsaw 1973, s. 334-335.
"Polish travels to Southern America in second half of XIX century are so frequent that it is hard to remember and count them all. (...) There are specially topographists working for Argentina's services, who rendered services in mapping many parts of Argentina, to be mentioned. Czeslaw Jordan Wysocki (b. 13.II.1839, d. 18.V.1883) was probably the most merited person in that area. He took part in Polish January Rise in 1863,then he worked as colonel in topography service and manager of Topography Institute in Buenos Aires. (...). Engineer Zdzislaw Celinski (b. 1847, d. 6.I.1929) should be deserved for topography work in Argentina too. He also took part in Polish January Rise in 1863 [and had to escape from Poland]. In some sources it is said, that Celinski was cooperated with engineer Folkierski in Peru for some time.(...)".

 

 


5.

----- Original Message -----

From: Tadeusz Max Wysocki

Sent: Monday, December 31, 2007 12:40 PM

Subject: "Biografia" stryja Jordana Czesława Wysockiego otrzymana z Polskiego Instytutu Sztuki i Nauki w Ameryce, w Nowym Jorku.

 

This is the "biography" of the uncle Jordan Czeslaw Wysocki, the famous citizen of Argentina from the 19th century, received from the Polish Institute of Arts & Sciences of America, New York City - thank you!

 

Title: "Cnel. Jordan Czeslaw Wysocki" GLOS POLSKI, Buenos Aires, mayo 17 maja 1974, Nr. 20 (3448) page 7, etc. 

By Estanislao Pyzik

 

Tadeusz Max Wysocki

Warsaw, Poland

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 

===========================================

 Tłumaczenie artykułu przez: Tadeusz Sokołowski, Warszawa

Dziękuję!

T. Wysocki z rodziną/Warszawa

===========================================

"Płk. Jordan Czesław Wysocki"

    Właśnie jego wyprawa przeprowadziła eksplorację i rozeznanie wybrzeży i wysp położonych między ujściem Rio Negro i wysp Choele-Choel, której celem było opracowanie mapy badanych terenówki i ustalenie miejsc właściwych do założenia wojskowych kolonii rolnych. Wytycza ona również położenie osady Mercedes de Patagones wraz z siecią ulic w pobliżu nadbrzeża.

    Ekspedycja udaje się w kierunku San Antonio, a następnie po wielu niedogodnościach, chorobach i braku wody dociera 19.VI do wybrzeża, gdzie do wody dokopuje się inż. Wysocki, pomimo opinii wielu teoretyków, dobrze znosił lokalne warunki życia, to jednak brak narzędzi pracy nie pozwolił mu praktycznie udowodnić jego twierdzeń, aż do czasu następnych wypraw.

    Wysocki realizuje swoje wszystkie prace z wielkim oddaniem, jako że zamierzał kolonizować te tereny polskimi imigrantami i uczestnikami polskiego powstania 1863-4 roku z których wielu przybyło z Francji - w Marsylii funkcjonował punkt rekrutacyjny dla ochotników, którzy mogli walczyć przeciwko Paragwajczykom w wojnie trójsojuszu (Argentyna, Brazylia i Urugwaj) z paragwajskim dyktatorem Lopezem. Jednak argentyński rząd nie był skłonny udzielić zgody na projekt Wysockiego zapewne obawiając się powstania silnej grupy etnicznej w Patagonii. Przedstawia on dokładnie informację z tej ekspedycji. 17 grudnia 1881 roku, zgodnie z dekretem najwyższych władz argentyńskich, Wysocki z gubernatorem Patagonii Płk. A. Barrosem wyrusza z zamiarem przejścia odcinka drogi od dogodnego punktu nad Rio Negro aż do portu San Antonio i zbudować tam niezbędne zbiorniki na wodę, gdzie zainstalowano właściwe urządzenia do wiercenia, zgodnie z planami i instrukcjami opracowanymi przez Wysockiego. Woda pojawiła się na głębokości 80 metrów, tak jak przypuszczał Wysocki. Opisał to w swojej książce "Podróż do kraju Araukanów" pisarz dr Stanisław S. Zeballos. Idąc czasami głębokim łożyskiem rzeki Callvucura wyprawa napotkała miejsce zwane La Tolderia zbudowane niedawno przedtem przez zbiegłych indian. La Tolderia i pitna woda są dla siebie jak przysłowiowe kość i mięso. Faktycznie była tam studnia otwarta w korycie rzeki, z głębokością 36 metrów od poziomu wąwozu, mająca płynne piaski i wodę wznoszącą się okresowo do 4 metrów. Ta dokładna informacja mówi o tym, że cały teren był wyschnięty i piaszczysty, zawierający pod swoimi lodowcowymi warstwami wodne zasoby, które mogły być wykorzystane przez cywilizowanego człowieka za pomocą strumieniowych wierteł. Ta obserwacja o cywilizowanym człowieku jest smutna wobec faktu, iż car Rosji nigdy nie przebaczyłby powstańcom ani ich rodzinom (za udział w polskim powstaniu listopadowym 1863 r.), a gdyby pozwolił wrócić im do ojczyzny, to tylko zamieszkać by mogli oni w Galicji.

    Podróżujący prowadzili dyskusję o możliwości natrafienia na wody gruntowe w tym niezwykle suchym rejonie, a niektórzy teoretycy byli zdania, iż zadanie to było po prostu mało realne w tamtejszych formacjach genealogicznych, ale Wysocki prezentował zdanie całkowicie odmienne. W 1881 roku zorganizował formalną ekspedycję, przeprowadził wiercenia i dotarł do wody na głębokości 80. metrów. Miejscowi Indianie byli kompletnie zaskoczeni i wykazywali ogromne zainteresowanie wobec wykonujących te prace robotników z cywilizacyjnego kręgu.

    Płk. Wysocki nadal służył swojej nowej ojczyźnie. W dowód uznania za zasługi za swoje projekty dotyczące kwestii przemysłowych Argentyńskie Centrum Przemysłowe przyznaje mu dyplom swojego członka honorowego, a najwyższe władze rządowe honorują jego prace i działalność medalem honorowym na podstawie specjalnej ustawy a dnia 27.X.1881.

    Z powodu różnorakich zajęć nie jestem w stanie zacytować tekstów z jego listów, ani wskazać głębiej jego motywów podejmowania kroków do powrotu do swojej ojczyzny pod rosyjską okupacją, gdzie działała okrutna władza w osobie Murawiowa (zwanego także "wieszatielem"), który w krwawy sposób traktował wielu polskich patriotów. Kuzynka, z którą często prowadził korespondencję za pośrednictwem wydawnictwa Gebethnera i Wolfa z Krakowa, aby uniknąć podejrzeń pisania bezpośrednio do niej, pisała w odpowiedzi na jeden z jego listów: "Nie ma nadziei na żadne amnestie ani pardonu, jako że car nigdy nie daruje powstańcom ani ich rodzinom, i że jeśli chciałby wrócić do kraju, to musiałby przeprowadzić się do Galicji".

    Płk. Wysocki umiera dnia 18 maja 1883 roku w mieście San Martin, jego kości spoczywają na cmentarzu La Recoleta, sekcja 21, grób numer 7.

    W związku z obecnym konfliktem i niemożnością realizacji, pomnik zbudowany być może z polskiego marmuru otrzymanego w darze od odpowiedniego instytutu w Warszawie - inicjatywa została czasowo zawieszona, choć z niej nie zrezygnowano całkowicie, mając nadzieję na lepsze uwarunkowania. Mając na względzie różne prace publiczne w stolicy (Buenos Aires), a w szczególności te związane z Parkiem 3 Lutego, Argentyńsko-Polski Instytut Kultury, po zbadaniu wszystkich zaszłości, zdecydował skierować specjalne pismo do intendenta Miejskiego w Buenos Aires o następującym brzemieniu: "Argentyńskie Muzeum Społeczne, Instytut Kulturalny Argentyńsko-Polski ... maj/1939 r. ..... Instytut Kulturalny Argentyńsko-Polski, którym mam zaszczyt kierować ma wśród swoich założycielskich celów utrwalać w pamięci działania podejmowane przez obywateli polskich przybyłych do Argentyny, utożsamiających się ze społecznym życiem tego wielkiego kraju. W ramach takiej intencji zwracam się do Pana o współpracę w celu upamiętnienia wybitnego Polaka, który mając za sobą wybitną działalność dla dobra niepodległości swego kraju, również we Francji, zmuszony był do emigracji podobnie jak wielu jego rodaków do różnych krajów, przybył do Argentyny w 1867 roku wraz z żoną i malutką córeczką i gdzie pozostał aż do śmierci (18 maja 1883 roku). Działalność w Argentynie tego wybitnego polskiego obywatela w nazwisku Jordan Czesław Wysocki miała charakter szczególny i bardzo różnorodny, przede wszystkim dla dobra armii, w której osiągnął stopień pułkownika inżynierów... Warto wspomnieć, iż w ramach swojej działalności radnego miejskiego Pułkownik Wysocki wielce się zasłużył, stąd tez nasz Instytut wierzy, iż władze miejskie stolicy odpowiednio upamiętnią jego historyczne zasługi. Chodzi tu o fakt, iż Pułkownik był autorem pierwszego projektu naszego Wielkiego Parku Palermo, pracy, którą powierzył mu Wielki Sarmiento, co bezdyskusyjnie potwierdza właściwa dokumentacja. W związku z tym załączony został do pisma plan tego parku, a także kwieciście napisany list wielkiego Prezydenta Sarmiento, w którym prosi on o interwencję i informacje na temat stanu wykonywania prac nad tym parkiem, aby móc skompletować dokumentację do dyskusji w Kongresie Narodowym, na podstawie opinii części deputowanych, iż prace te mogą być przyczyną nawrotu pewnych chorób w mieście, jak również przypuszczeń, iż tereny te nie nadawały się do urządzenia zdrowotnych parków. Aby Pan Indendent mógł prawdziwość i autentyczność tych twierdzeń sprawdzić, nasz Instytut gotowy jest dostarczyć wszystkie posiadane dokumentacje na ręce przez Pana wyznaczonego w tej sprawie funkcjonariusza. Skoro tylko stwierdzona zostanie szeroka i interesująca działalność Płk. Wysockiego, a w szczególności na odcinku jego pracy jako miejskiego radnego co interesuje miasto najbardziej, będę wielce zobowiązany jeśli wniosek zostanie uznany jako uzasadniony, złożony w imieniu Instytutu, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Instytut za moim pośrednictwem zwraca się do Pana Intendenta o wyrażenie właściwej dyspozycji, po załatwieniu wszelkich spraw formalnych z władzami miejskimi, i nazwanie ulicy wewnątrz parku imieniem Płk. Wysockiego, oraz upoważnić nasz Instytut do umieszczenia przy tej ulicy Tablicy Pamiątkowej, jak również upoważnić nasz Instytut do umieszczenia w nadającym się do tego odpowiednim miejscu popiersia pułkownika...

cd. ze strony 7:

dla upamiętnienia projektodawcy tego parku.

Jak Pan widzi panie Indendencie nasz Instytut zwraca się z prośba o potwierdzenie naszego związku pomiędzy naszymi oboma narodami, dla upamiętnienia faktu, iż w naszym kraju działali wybitni synowie polscy, kraju, który przyniósł tu inteligentną i pracowitą imigrację, która jest do dnia dzisiejszego już głęboko zakorzeniona tu w kraju, tworząc argentyńskie domowe gospodarstwa pełne najlepszych cnót oraz utożsamienia się w najlepszy sposób z nurtem naszego narodowego życia.

Z najlepszymi pozdrowieniami i szacunkiem,

Ing. Domingo Selva, Prezydent"

==

    Przypomniane przez prof. Pyzika, Honorowego Prezesa, Związek Polaków w Republice Argentyny. 

    -

    Elstanislao Pyzik, "Głos Polski", Buenos Aires, mayo 17 maja 1974, Nr 20 (3448), strona 7+

=====================================================================

 


4.

----- Original Message -----

From: Janusz Ptak ; Buenos-Aires

To: Tadziu Wysocki

Sent: Thursday, January 24, 2008 3:21 PM

Subject: Jordan

 

Maxiu!

 

Wczoraj wpadlem do Ogrodu Botanicznego, gdzie stoi dom zaprojektowany przez Jordana.

Jest to obecnie dyrekcja Ogrodu, w ktorej czesc przeznaczona jest na ekspozycje.

Projekt zostal zgloszony w styczniu 1881 i zrealizowany  miedzy kwietniem i grudniem

tego samego roku. W latach 1892-1914 mieszkal w nim dyrektor Ogrodow Carlos Thays.

 

Podobno w dyrekcji maja kontakt z kims z jego rodziny, sprobuje, moze sie uda.

 

Pozdrowienia

 

Janusz 

Dyrekcja Ogrodu Botanicznego w Bs As

Dyrekcja-wejscie glowne

Dyrektor Parkow J.C.Thays

Ogrody 3 Lutego (projekt)

 

Plk. Cz.J.Wysocki obok San Martina

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 


 3.

----- Original Message -----

From: Janusz Ptak, Buenos Aires, Argentina

To:  Tadeusz Wysocki DHO

Sent: Thursday, December 06, 2007 7:33 PM

Subject: Prawujek Jordan Czeslaw Wysocki z Argentyny

 

Maxiu!

Oto owoc mojej ostatniej wizyty na cmentarzu Recoleta, gdzie lezy pochowany Twoj prawujek i chyba Jego corka i ziec. Na przyjeciu w ambasadzie nawiazalem kontakt z jakas dziennikarka, ktora miala mi dac kontakt na jego potomkow, ale jakos sie nie odezwala. Jak znajde wolna chwile, to wpadne do ogrodu botanicznego. gdzie jest budnek wzniesiony wedlug jego projektu, gdzie jak to obiecuja, bedzie mial swoje posiedzenia niedawno wybrany nowy rzad miejski.

Ciao

Janusz

 

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 


2.

----- Original Message -----

From: Tadeusz Max Wysocki

Sent: Tuesday, November 06, 2007 3:50 PM

Subject: Jordan Czesaw Wysocki & Buenos Aires Park, Argentina

 

 A co o ogrodzie w Buenos Aires powiedział ambasador Argentyny w Polsce?:

 

Carlos Alberto Passalacqua, ambasador Argentyny

W Argentynie zakochani odwiedzają park Palermo w Buenos Aires, a szczególnie jego część nazwaną Rosedal - ogród różany. Aleje wśród klombów to idealne miejsce do spacerów we dwoje. Co ciekawe, miejsce to współprojektował Polak, emigrant po powstaniu styczniowym, pułkownik Czesław Jordan Wysocki.

 

źródło:

 

Anna

 


1. 

----- Original Message -----

From: Janusz M. Ptak, Buenos-Aires

Sent: Friday, October 19, 2007 10:40 PM

Subject: Re: Praprastryjek Wysocki z Argentyny...

 

Tadziu!

Dokonalem pierwszego wypadu w poszukiwaniu sladow  Twojego praprawujka tzn. wyjechalem do parku na poszukiwanie tego placyku, nazwanego Jego imieniem. No i wyobaz sobie, ze znalazlem. Oto zdjecia.

Ciao

Janusz

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 

 

Powrót