Eksponat Numer - 09 (dział) - 01 (Numer Eksponatu)

Tata uciekał w znaczki.

 

Przez wiele moich i siostry lat dzieciństwa i młodości Tata zbierał znaczki. Przez te znaczki uczył nas ucieczki przed rzeczywistością szarych lat komuny. Tacie, po drugiej wojnie światowej historia, system, a może po prostu dziwni ludzie tworzący historię, zabrali wszystko. Ale przede wszystkim zabrali mu to co najcenniejsze - przedwojenny dom rodzinny, dom dzieciństwa, młodości. Pal licho rzeczy i pieniądze, ale czy można wyobrazić sobie rozpacz człowieka, kiedy zabierają mu jego dom rodzinny, miejsca i wspomnienia o rodzinie, o rodzinnej miłości, miejsce najpiękniejszych chwil w życiu człowieka. I jak to akceptować, jeśli potem ten dom zakupił sobie za symboliczną kwotę partyjny dygnitarz, a jego rodzina mieszka tam do dziś.

 

Tak więc Tata uciekał przez kilkadziesiąt lat w znaczki. Zawsze mawiał, że nieważne, że zabrali wszystko - nawet paszporty, że każdy niezręczny list z zagranicy od rodziny i znajomych mógł skończyć się jeśli nie więzieniem, to wyrzuceniem z pracy (kto pamięta te ciągłe ankiety personalne, gdzie trzeba było podawać (nie podawać- kłamać!) dane rodziny zagranicą.

 

Tata mawiał - nieważne, czy to znaczek cenny, weź go do ręki, poczuj jego historię, wyobraź sobie kraj skąd pochodzi (te Madagaskary, Nowe Zelandie, Wyspy Zielonego Przylądka, Kanady, i cały świat!), poczytaj o tych krajach, chcesz tam pojechać i być - nie ma problemu - po prostu siądź, zamknij oczy i sobie wyobraź. Tak uczył Tata - masz problemy, każdy je ma, pierwszym lekarstwem na chandrę codzienności jest wyobraźnia. Wyobraźnia - wyobraźnia -WYOBRAŹNIA! Dzięki niej stworzysz świat takim, jakim chcesz, żeby był.

 

Tata kazał te znaczki dotykać, pewnie nie tak jak profesjonalny filatelista. A ja czasami po cichu te klasery też wąchałam - one tak dziwnie pachniały.

 

Minęło kilkadziesiąt lat, Taty już tu nie ma (Tato proszę, patrz na nas gdzieś tam z góry - ze zrozumieniem). Paszporty mamy już w domu i coś jeszcze się na tym Bożym świecie zmieniło.

 

A ja lubię czasami powąchać te stare klasery ze znaczkami.

Anna Maria

(fragmenty kolekcji)

FLORA i FAUNA

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

GŁOWY SŁAWNYCH LUDZI

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

HERBY i ZNAKI

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

LĄDEM, POWIETRZEM i MIĘDZY GWIAZDAMI

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

MIASTA i ICH BUDYNKI

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

SPORT

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


  

INNE

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę


 

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

1. - data - do:

Treść:

 

Powrót